dopuszczonych do głosowania w Dolnośląskim Budżecie Obywatelskim 2024
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Wybrany do głosowania
16 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ WODY W ramach tego projektu zaplanowaliśmy min 6 podróży po Dolnym Śląsku dla śpiewających/ artystycznie utalentowanych Seniorów, dzieci i członków/ członkiń kół gospodyń wiejskich, mających na celu poszukiwanie skarbów kultury. Podróże Międzypokoleniowe to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie. To wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w warsztatach rękodzielniczych/ artystycznych i spotkania z utalentowanymi Dolnoślązakami/ Dolnoślązaczkami.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
"KLASYKA PRZY FONTANNIE" to unikalna inicjatywa, która ożywi zrewitalizowaną przestrzeń przy fontannie w zabytkowym parku w Gaworzycach. To cykl czterech wydarzeń, organizowanych raz w miesiącu, każdorazowo w niedzielę, dedykowany mieszkańcom i turystom, który zachęcać ma do uczestnictwa w kawiarenkach artystycznych, oferując wyjątkowe połączenie sztuki, muzyki i literatury. Każde spotkanie będzie obfitować w różnorodne atrakcje, takie jak występy na żywo, warsztaty twórcze czy czytanie poezji, mające na celu promocję artystów i twórców regionu. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję do relaksu w malowniczej scenerii parku, delektując się kawą i słodkimi specjałami regionalnej kuchni. Projekt ma na celu ożywienie zabytkowej przestrzeni oraz integrację społeczności lokalnej i promocję kultury na wysokim poziomie. Przygotujcie się na doświadczanie kultury w nieformalnej, inspirującej atmosferze, przy zrewitalizowanej fontannie przy gaworzyckim pałacu. To będzie coś pięknego!
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Zadanie polega na zorganizowaniu dwudniowego design sprintu mającego na celu zaprojektowanie kampanii dla lokalnych NGO. Uczestnikami będą mieszkańcy subregionu legnickiego m.in. przedstawiciele NGO, marketingowcy, PRowcy, graficy, videomakerzy, copywriterzy, projektanci, zarówno specjaliści jak i osoby rozpoczynające swoją ścieżkę zawodową we wspomnianych dziedzinach. Wsparcie otrzymają 4 podmioty NGO. Podczas pierwszej fazy eventu uczestnicy będą generować pomysły wykorzystując metodologię design thinking. W drugiej fazie opracują materiały marketingowe. Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja opracowanych kampanii przed jury i wybór oraz nagrodzenie najlepszych prac.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Projekt zakłada organizację pokazów tradycyjnie animowanych filmów z gatunku fantastyki na terenach z ograniczonym dostępem do kina oraz przeprowadzenie warsztatów związanych tematycznie ze sztuką animacji. Propozycja jest reakcją na sytuację, gdzie fantastyka z jednej strony bije rekordy kinowej popularności, z drugiej jednak występuje głównie pod postacią kina superbohaterskiego. Animacja również regularnie znajduje się na szczytach list najbardziej kasowych filmów, jednak zupełnie jest już zdominowana przez technikę komputerową. W subregionie legnickim jest to trend dodatkowo napędzany znaczącą obecnością multipleksów w stosunku do ilości kin studyjnych i wiążącym się z tym brakiem różnorodności kinowej oferty.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Copperpunk jest potencjalną, nową niszą literatury fantastyczno-naukowej. Na razie istnieje na potrzeby tego wniosku, jako pewne założenie historii alternatywnej — jak potoczyłaby się historia regionu Zagłębia Miedziowego, Polski i świata, gdyby odkryte w 1957 złoża miedzi miały jakieś niezwykłe właściwości, które fundamentalnie przekształciły technologię (a wraz z nią, społeczeństwo). Odpowiedzi na to pytanie udzielą mieszkańcy regionu, w formie konkursu na utwory literackie w postaci opowiadań, skierowanego do mieszkańców powiatów: legnickiego, głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, złotoryjskiego, jaworskiego oraz miasta Legnica. Częścią projektu będą również warsztaty lub spotkania poświęcone doskonaleniu sztuki pisania utworów literackich.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Wybrany do głosowania
Główną osią projektu jest konkurs na stworzenie obrazów, rysunków lub grafik z gatunku surrealizmu/sztuki fantastycznej/realizmu magicznego zainspirowanych naszym regionem. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców powiatów legnickiego, głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, złotoryjskiego, jaworskiego oraz miasta Legnica. Prace przysłane na konkurs będą następnie prezentowane na powszechnie dostępnej i bezpłatnej wystawie. Projekt uzupełniają warsztaty plastyczne, skierowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Wybrany do głosowania
Projekt zakłada zrealizowanie cyklu bezpłatnych warsztatów uczących od podstaw technik tworzenia komiksów i mangi. Jedna seria zajęć odbyłaby się na terenie Legnicy, a druga na terenie powiatu lubińskiego. Warsztaty nie będą się skupiać jedynie na rysowaniu komiksów, ale będą traktować również o tworzeniu scenariusza, świata, pisaniu dialogów i projektowaniu postaci.
Obszar merytoryczny : Sport
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Celem projektu jest zorganizowanie turniejów abstrakcyjnych logicznych gier planszowych. Są to gry pozbawione losowości, w których rywalizujące osoby (zazwyczaj dwie) mogą dysponować doskonałą informacją o przebiegu rozgrywki. Przykładami takich gier są znane u nas szachy, warcaby czy kółko i krzyżyk. Projekt zakłada jednak popularyzację innych tytułów. W ramach projektu zorganizowane byłyby turnieje eliminacyjne na terenie powiatów legnickiego, głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, złotoryjskiego, jaworskiego oraz miasta Legnica, a następnie turniej finałowy na terenie jednego z tych powiatów.
Obszar merytoryczny : Turystyka
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Projekt „Ścieżkami kultury - cykl rajdów rowerowych po Wzgórzach Dalkowskich” ma na celu organizację serię dwóch, jesiennych rajdów rowerowych, które łączą aktywność z poznawaniem regionu. Wzgórza Dalkowskie to wyjątkowy obszar na mapie Dolnego Śląska, tereny pełne wzniesień, zachwycających krajobrazów, zabytków kultury i rozwijających się usług turystycznych. Na trasie do wykonania będą dodatkowe zadania, które złoża się na wyjątkowe wspomnienia, ale też będą stanowić świetną pamiątkę. Dodatkowo, dla wzbogacenia wiedzy o regionie, zostaną opracowane i dystrybuowane materiały informacyjne, a z wydarzeń zostanie przygotowany film promujący ten obszar jako ciekawe miejsce pod kątem rozwijania turystyki rowerowej. Zaplanowano też konkurs fotograficzny promujący turystykę rowerową na Wzgórzach oraz spotkanie z udziałem organizacji pozarządowych i władz lokalnych mające na celu rozwijanie turystyki rowerowej Wzgórz Dalkowskich.