dopuszczonych do głosowania w Dolnośląskim Budżecie Obywatelskim 2024
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Wybrany do głosowania
16 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ WODY W ramach tego projektu zaplanowaliśmy min 6 podróży po Dolnym Śląsku dla śpiewających/ artystycznie utalentowanych Seniorów, dzieci i członków/ członkiń kół gospodyń wiejskich, mających na celu poszukiwanie skarbów kultury. Podróże Międzypokoleniowe to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie. To wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w warsztatach rękodzielniczych/ artystycznych i spotkania z utalentowanymi Dolnoślązakami/ Dolnoślązaczkami.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
"KLASYKA PRZY FONTANNIE" to unikalna inicjatywa, która ożywi zrewitalizowaną przestrzeń przy fontannie w zabytkowym parku w Gaworzycach. To cykl czterech wydarzeń, organizowanych raz w miesiącu, każdorazowo w niedzielę, dedykowany mieszkańcom i turystom, który zachęcać ma do uczestnictwa w kawiarenkach artystycznych, oferując wyjątkowe połączenie sztuki, muzyki i literatury. Każde spotkanie będzie obfitować w różnorodne atrakcje, takie jak występy na żywo, warsztaty twórcze czy czytanie poezji, mające na celu promocję artystów i twórców regionu. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję do relaksu w malowniczej scenerii parku, delektując się kawą i słodkimi specjałami regionalnej kuchni. Projekt ma na celu ożywienie zabytkowej przestrzeni oraz integrację społeczności lokalnej i promocję kultury na wysokim poziomie. Przygotujcie się na doświadczanie kultury w nieformalnej, inspirującej atmosferze, przy zrewitalizowanej fontannie przy gaworzyckim pałacu. To będzie coś pięknego!
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Zadanie polega na zorganizowaniu dwudniowego design sprintu mającego na celu zaprojektowanie kampanii dla lokalnych NGO. Uczestnikami będą mieszkańcy subregionu legnickiego m.in. przedstawiciele NGO, marketingowcy, PRowcy, graficy, videomakerzy, copywriterzy, projektanci, zarówno specjaliści jak i osoby rozpoczynające swoją ścieżkę zawodową we wspomnianych dziedzinach. Wsparcie otrzymają 4 podmioty NGO. Podczas pierwszej fazy eventu uczestnicy będą generować pomysły wykorzystując metodologię design thinking. W drugiej fazie opracują materiały marketingowe. Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja opracowanych kampanii przed jury i wybór oraz nagrodzenie najlepszych prac.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Projekt zakłada organizację pokazów tradycyjnie animowanych filmów z gatunku fantastyki na terenach z ograniczonym dostępem do kina oraz przeprowadzenie warsztatów związanych tematycznie ze sztuką animacji. Propozycja jest reakcją na sytuację, gdzie fantastyka z jednej strony bije rekordy kinowej popularności, z drugiej jednak występuje głównie pod postacią kina superbohaterskiego. Animacja również regularnie znajduje się na szczytach list najbardziej kasowych filmów, jednak zupełnie jest już zdominowana przez technikę komputerową. W subregionie legnickim jest to trend dodatkowo napędzany znaczącą obecnością multipleksów w stosunku do ilości kin studyjnych i wiążącym się z tym brakiem różnorodności kinowej oferty.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Copperpunk jest potencjalną, nową niszą literatury fantastyczno-naukowej. Na razie istnieje na potrzeby tego wniosku, jako pewne założenie historii alternatywnej — jak potoczyłaby się historia regionu Zagłębia Miedziowego, Polski i świata, gdyby odkryte w 1957 złoża miedzi miały jakieś niezwykłe właściwości, które fundamentalnie przekształciły technologię (a wraz z nią, społeczeństwo). Odpowiedzi na to pytanie udzielą mieszkańcy regionu, w formie konkursu na utwory literackie w postaci opowiadań, skierowanego do mieszkańców powiatów: legnickiego, głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, złotoryjskiego, jaworskiego oraz miasta Legnica. Częścią projektu będą również warsztaty lub spotkania poświęcone doskonaleniu sztuki pisania utworów literackich.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Wybrany do głosowania
Główną osią projektu jest konkurs na stworzenie obrazów, rysunków lub grafik z gatunku surrealizmu/sztuki fantastycznej/realizmu magicznego zainspirowanych naszym regionem. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców powiatów legnickiego, głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, złotoryjskiego, jaworskiego oraz miasta Legnica. Prace przysłane na konkurs będą następnie prezentowane na powszechnie dostępnej i bezpłatnej wystawie. Projekt uzupełniają warsztaty plastyczne, skierowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Wybrany do głosowania
Projekt zakłada zrealizowanie cyklu bezpłatnych warsztatów uczących od podstaw technik tworzenia komiksów i mangi. Jedna seria zajęć odbyłaby się na terenie Legnicy, a druga na terenie powiatu lubińskiego. Warsztaty nie będą się skupiać jedynie na rysowaniu komiksów, ale będą traktować również o tworzeniu scenariusza, świata, pisaniu dialogów i projektowaniu postaci.
Obszar merytoryczny : Sport
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Celem projektu jest zorganizowanie turniejów abstrakcyjnych logicznych gier planszowych. Są to gry pozbawione losowości, w których rywalizujące osoby (zazwyczaj dwie) mogą dysponować doskonałą informacją o przebiegu rozgrywki. Przykładami takich gier są znane u nas szachy, warcaby czy kółko i krzyżyk. Projekt zakłada jednak popularyzację innych tytułów. W ramach projektu zorganizowane byłyby turnieje eliminacyjne na terenie powiatów legnickiego, głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, złotoryjskiego, jaworskiego oraz miasta Legnica, a następnie turniej finałowy na terenie jednego z tych powiatów.
Obszar merytoryczny : Turystyka
Subregion: legnicki
WYBRANY DO REALIZACJI
Projekt „Ścieżkami kultury - cykl rajdów rowerowych po Wzgórzach Dalkowskich” ma na celu organizację serię dwóch, jesiennych rajdów rowerowych, które łączą aktywność z poznawaniem regionu. Wzgórza Dalkowskie to wyjątkowy obszar na mapie Dolnego Śląska, tereny pełne wzniesień, zachwycających krajobrazów, zabytków kultury i rozwijających się usług turystycznych. Na trasie do wykonania będą dodatkowe zadania, które złoża się na wyjątkowe wspomnienia, ale też będą stanowić świetną pamiątkę. Dodatkowo, dla wzbogacenia wiedzy o regionie, zostaną opracowane i dystrybuowane materiały informacyjne, a z wydarzeń zostanie przygotowany film promujący ten obszar jako ciekawe miejsce pod kątem rozwijania turystyki rowerowej. Zaplanowano też konkurs fotograficzny promujący turystykę rowerową na Wzgórzach oraz spotkanie z udziałem organizacji pozarządowych i władz lokalnych mające na celu rozwijanie turystyki rowerowej Wzgórz Dalkowskich.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
16 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ WODY W ramach tego projektu zaplanowaliśmy min 6 podróży po Dolnym Śląsku dla śpiewających/ artystycznie utalentowanych Seniorów, dzieci i członków/ członkiń kół gospodyń wiejskich, mających na celu poszukiwanie skarbów kultury. Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie. To wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w warsztatach rękodzielniczych/ artystycznych i spotkania z utalentowanymi Dolnoślązakami/ Dolnoślązaczkami.
Obszar merytoryczny : Sport
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
17 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŻYWIOŁ OGNIA W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży dla osób kochających sport i aktywny tryb życia. Specjalnymi gośćmi w czasie podróży będą wybitni dolnośląscy sportowcy oraz dzieci uprawiające sporty dla osób niewidzących/ głuchych/ z innymi niepełnosprawnościami. Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie i promowanie aktywnego trybu życia oraz talentów sportowych. To wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w specjalnie zorganizowanych zawodach sportowych.
Obszar merytoryczny : Turystyka
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
18 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ ZIEMI W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży Seniorów po Dolnym Śląsku mających na celu poszukiwanie skarbów/ legend naszego regionu. To podróże w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Razem z Seniorami na wyprawy wyruszą młodzi wolontariusze, których zadaniem będzie wprowadzenie Seniorów w nowoczesne technologie (robienie zdjęć, prezentacji multimedialnych, nagrywanie filmów, social media). Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie, budowanie międzypokoleniowych mostów, wzajemna nauka. To poszukiwanie korzeni i wspólne budowanie przyszłości. To wzajemnie czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
19 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ POWIETRZA W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży dla osób dorosłych/ dzieci z dysfunkcjami / niepełnosprawnych oraz towarzyszących im Seniorów po Dolnym Śląsku, mające na celu odnalezienie skarbów m.in. w postaci m.in. regionalnych produktów kulinarnych. Wyprawy mają na celu zbudowanie więzi pomiędzy dziećmi (które często nie mają dziadków) i osobami starszymi oraz zdobycie doświadczeń w zakresie zmniejszania dysfunkcji / rehabilitacji / doskonalenia zmysłów (m.in. wzroku, słuchu, węchu, czucia). Wspólne gotowanie, smaki i zapachy regionu to klucz wypraw.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
20 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŻYWIOŁ ETERU W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży po naszym regionie dla mieszkańców DŚ, mających na celu spotkania z burmistrzami, prezydentami, wójtami oraz innymi przedstawicielami władz samorządowych. W czasie wypraw uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób zarządza się miastami, wsiami i innymi JST. Specjalnymi gośćmi wypraw będą sołtysi i sołtyski z różnych dolnośląskich gmin oraz radni miejscy. Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie, a współdziałanie to będzie polegało na zespołowej realizacji zadań związanej z tematem budowania społeczności lokalnych. PM to wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w warsztatach mających na celu naukę tworzenia kampanii fundraisingowych na rzecz społeczności lokalnych.
Obszar merytoryczny : Turystyka
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
Realizacja zadania polega na utworzeniu nowej niekomercyjnej infrastruktury turystyczno rekreacyjnej na terenie starego kamieniołomu w Wądrożu Wielkim poprzez budowę pomostu. Teren kamieniołomu należy do Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów i wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
Pragnę stworzyć prototyp gry, który nie tylko będzie dostępny dla osób niedowidzących i niewidomych, ale także zapewni uczestnikom wspólne doświadczenie i integrację. Poprzez przeprowadzenie serii spotkań testowych, składających się z mieszanej grupy mieszkańców subregionu legnickiego, chcę zrealizować potencjał zadania w kontekście integracji społecznej poprzez rozgrywkę. Mój zamiar to stworzenie gry, która nie będzie stanowić bariery dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, umożliwiając im pełny udział w interaktywnej formie spędzania czasu. Poprzez uwzględnienie różnorodnych potrzeb uczestników, dążę do stworzenia produktu, który będzie dostosowany do ich możliwości i umożliwi im korzystanie z niego w sposób komfortowy i przyjemny.
Obszar merytoryczny : Sport
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
17 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŻYWIOŁ OGNIA W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży dla osób kochających sport i aktywny tryb życia. Specjalnymi gośćmi w czasie podróży będą wybitni dolnośląscy sportowcy oraz dzieci uprawiające sporty dla osób niewidzących/ głuchych/ z innymi niepełnosprawnościami. Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie i promowanie aktywnego trybu życia oraz talentów sportowych. To wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w specjalnie zorganizowanych zawodach sportowych.
Obszar merytoryczny : Turystyka
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
18 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ ZIEMI W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży Seniorów po Dolnym Śląsku mających na celu poszukiwanie skarbów/ legend naszego regionu. To podróże w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Razem z Seniorami na wyprawy wyruszą młodzi wolontariusze, których zadaniem będzie wprowadzenie Seniorów w nowoczesne technologie (robienie zdjęć, prezentacji multimedialnych, nagrywanie filmów, social media). Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie, budowanie międzypokoleniowych mostów, wzajemna nauka. To poszukiwanie korzeni i wspólne budowanie przyszłości. To wzajemnie czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
19 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE - ŻYWIOŁ POWIETRZA W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży dla osób dorosłych/ dzieci z dysfunkcjami / niepełnosprawnych oraz towarzyszących im Seniorów po Dolnym Śląsku, mające na celu odnalezienie skarbów m.in. w postaci regionalnych produktów kulinarnych. Wyprawy mają na celu zbudowanie więzi pomiędzy dziećmi (które często nie mają dziadków) i osobami starszymi oraz zdobycie doświadczeń w zakresie zmniejszania dysfunkcji / rehabilitacji / doskonalenia zmysłów (m.in. wzroku, słuchu, węchu, czucia). Wspólne gotowanie, smaki i zapachy regionu to klucz wypraw.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
20 projekt z cyklu PODRÓŻE MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŻYWIOŁ ETERU W ramach tego projektu zaplanowaliśmy 6 podróży po naszym regionie dla mieszkańców DŚ, mających na celu spotkania z burmistrzami, prezydentami, wójtami oraz innymi przedstawicielami władz samorządowych. W czasie wypraw uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób zarządza się miastami, wsiami i innymi JST. Specjalnymi gośćmi wypraw będą sołtysi i sołtyski z różnych dolnośląskich gmin oraz radni miejscy. Podróże to nie tylko zwiedzanie, to przede wszystkim współdziałanie, a współdziałanie to będzie polegało na zespołowej realizacji zadań związanej z tematem budowania społeczności lokalnych. PM to wzajemne czerpanie z wiedzy, umiejętności, doświadczenia. To również udział w warsztatach mających na celu naukę tworzenia kampanii fundraisingowych na rzecz społeczności lokalnych.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia społecznego dorosłych, niepełnosprawnych uczestników ŚDS. Są to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, w tym: intelektualną, zaburzeniami psychicznymi, chorobami sprzężonymi, mające trudności w swobodnym poruszaniu się. W placówce mogą na co dzień uzyskać wsparcie i pomoc pracowników, jak i współdomowników - tworzymy wspólnie domową atmosferę, aby każdy z uczestników odnalazł w nim swój azyl. Osoby niepełnosprawne intelektualnie są często szykanowane i izolowane od społeczeństwa. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze niepełnosprawność fizyczna problemy pogłębiają się. Przez to często są to osoby osamotnione i zamknięte w swoich domach, które mają ogromne problemy z zaakceptowaniem siebie i integracją społeczną. Uczestnicy posiadają niski budżet domowy, co jeszcze bardziej wyklucza ich społecznie. Dzięki dofinansowaniu mają możliwość skorzystania z wyjazdu oraz z indywidualnie dopasowanych zabiegów uzdrowiskowych.
Obszar merytoryczny : Kultura
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
Cykl 12 warsztatów dla śpiewających i grających Seniorów z Gór Kaczawskich w pakiecie z 4 wyjazdami na gościnne występy do zaprzyjaźnionych zespołów/ klubów Seniora. W czasie projektu, Seniorzy nie tylko będą mogli doskonalić swój warsztat muzyczny, ale również przygotują materiały promujące kulturę regionu (opowiedzą o wydarzeniach/ działaniach artystycznych), poprowadzą krawieckie warsztaty artystyczne (związane ze strojami regionalnymi) oraz zrealizują sesję fotograficzną ukazującą piękno Gór Kaczawskich.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
Projekt "Akademia Lidera" odpowiada na potrzebę zwiększenia liczby kompetentnych osób angażujących się w długotrwałe, bezinteresowne działania na rzecz lokalnych społeczności Dolnego Śląska. Projekt przewiduje przeszkolenie 60 wolontariuszy z powiatów lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego. Co sprawi, że na Dolnym Śląsku będzie 60 wolontariuszy więcej, do organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży. Po zakończonym projekcie będzie można zapewnić aktywność dla ok. 400 młodych ludzi. Szkolenia będą obejmowały trzy obszary tematyczne: Lider Społeczności Lokalnych, Animator Zajęć oraz Lider Ekonomista. Łącznie odbędzie się 12 szkoleń, po cztery w każdym obszarze tematycznym. Projekt nie tylko zwiększy aktywność społeczną, ale także rozwój osobisty i zaangażowanie lokalnej społeczności, poprzez organizację wydarzeń i działalność na jej rzecz. Dzięki Akademii Lidera, mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają lepiej przygotowanych liderów i bardziej aktywną społeczność lokalną.
Obszar merytoryczny : Sport
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
Projekt "Harcerski Maraton Aktywności" promuje aktywność fizyczną wśród młodzieży i dzieci Dolnego Śląska, inspirując się wartościami harcerskimi. Zaplanowano różnorodne formy aktywności, takie jak biegi na orientację i wędrówki po malowniczych terenach. Przewidziano także warsztaty z zakresu zdrowego stylu życia oraz wykłady dotyczące pierwszej pomocy. Dodatkowo, projekt obejmuje organizację wydarzeń towarzyszących, jak treningi otwarte dla mieszkańców celem propagowania aktywności fizycznej i integracji społecznej. Realizacja projektu ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej, budowę wartości sportowych i integrację społeczną. Uczestniczyć będzie 300 dzieci i młodzieży. Projekt będzie realizowany od września do grudnia 2024 roku w Lubinie, Polkowicach i Głogowie.
Obszar merytoryczny : Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Subregion: legnicki
Status weryfikacji: Odrzucony po weryfikacji merytorycznej i formalnej
"W kierunku zdrowia - Spartakiada dla seniorów" to promowanie aktywności fizycznej wśród osób starszych, ale również budowanie społeczności opartej na zdrowym stylu życia i aktywności sportowej. To festiwal sportowy pełen energii i radości, stworzony dla osób 60+. Rywalizacja w różnych dyscyplinach, od lekkoatletyki po sporty zespołowe, pod okiem profesjonalistów. Aktywności fizyczna buduje relacje społeczne w sercu wydarzenia, promującego zdrowie i integrację społeczności seniorów!"